Rozpoczęcie pracy nad bezpieczeństwem IT w organizacji może wydawać się zadaniem skomplikowanym. Warto zacząć od wdrożenia podstawowych dobrych zasad i praktyk, które znacząco podniosą standardy cyberbezpieczeństwa w organizacji. Jakie zasady są kluczowe?
- Silne hasła – korzystanie z silnych haseł to jedna z najprostszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych praktyk bezpieczeństwa. Hasła powinny być unikalne i długie oraz zawierać kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych. Dodatkowo należy je regularnie aktualizować.
- Zarządzanie dostępem – twórz różne role w systemach IT. Zadbaj o to, żeby pracownicy mieli dostęp tylko do tych funkcji systemu IT, których naprawdę potrzebują.
- Kopie zapasowe – regularne wykonywanie kopii zapasowych chroni dane przed awarią systemu lub przypadkowym usunięciem.
- Aktualizacje – należy regularnie aktualizować systemy operacyjne. Kolejne wydania to nie tylko nowej funkcjonalności, ale także poprawki bezpieczeństwa.
- Oprogramowanie antywirusowe – wysokiej klasy programy antywirusowe skutecznie poprawiają bezpieczeństwo sieci.
- Dostęp zdalny – coraz częściej firmy oferują pracownikom częściową lub pełną pracę zdalną. Należy wdrożyć odpowiednie procedury, które zminimalizują zagrożenia.
- Edukacja – odpowiednie zabezpieczenie systemów informatycznych zwiększa bezpieczeństwo danych w firmie, jednocześnie zadbaj o to, żeby wszyscy pracownicy wiedzieli, jak korzystać poprawnie i bezpiecznie korzystać z systemu.
Powyższe zasady mogą być dobrym punktem wyjścia do wdrażania bardziej zaawansowanych rozwiązań.